Nasza wieś i okolica

Mierczany (niem. Hildesheim) to wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Torzym. Niegdyś miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Jest to mała, spokojna wioska położona wśród pół i lasów, której liczba mieszkańców nie przekracza setki. W oddalonej o 2 km wsi Lubin znajdują się sklepy oraz jezioro, a najbliższym miastem jest położony 10 km w stronę granicy pol-niem. Rzepin, a niewiele dalej Słubice.

W naszej okolicy spotkać można interesujące okazy flory i fauny. Okazję do podziwiania dzikiej przyrody natrafimy w okolicach Kostrzyna, gdzie w rozlewisku Warty umiejscowiony jest rezerwat ptactwa wodnego z licznymi gatunkami takimi jak: gęsi gęgawy, żurawie i rzadkie okazy mew małych. Poza tym w pobliskiej okolicy występują liczne kormorany, bobry, jelenie, dziki, lisy, zające, daniele, sarny, bażanty i kuropatwy. Przy odrobinie szczęścia spotkać można łosia, cietrzewia, głuszca lub wilka. Swoistą atrakcją na pobliskich terenach jest rezerwat faunistyczny „Nietoperek” w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest to jedno z największych w Europie zimowisk nietoperzy.

Na naszej Ziemi popularna jest aktywna forma wypoczynku, którą uprawiać można w formie wędrówek pieszych i tras rowerowych. Przygotowano setki kilometrów ścieżek dla turystów o różnym zaawansowaniu i kondycji fizycznej. Szlaki rowerowe zaplanowano tak, aby nacieszyć i oko i duszę , możemy ruszyć w głuszę zmąconą tylko ćwierkaniem ptaków lub szlakami historii, zwiedzając np. zamek joannitów w Łagowie. Dobrze rozwinięta jest na naszym obszarze baza sportów wodnych. Dzikie szlaki wodne zachęcają do wzięcia udziału w spływach kajakowych, wycieczkach na łódkach lub żeglowaniu na Pojezierzu Lubuskim. Miłośnikom jazdy konnej również nie zabraknie okazji do uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej. Stadniny koni i szkółki jeździeckie znajdują się w okolicy, oferując swoje usługi. „W zdrowym ciele zdrowy duch” – według tego motta zachęcamy bardzo gorąco wszystkich turystów do wykorzystania możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, tym bardziej, że wybór jest duży i każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Serdeczne zaproszenie kierujemy także do wędkarzy, dla których tereny Ziemi Lubuskiej, tak bogate w zarybiane wody, będą z pewnością rajem. Interesującą formę spędzania czasu przygotowano również dla myśliwych. Między innymi koło łowieckie „Knieja” organizuje cieszące się zainteresowaniem wyprawy na zwierzynę łowną.

Jeśli lubuskie, to grzyby. W tych terenach już późnym latem możemy cieszyć się z grzybobrania. Są tu dobre miejsca na kurki i prawdziwki. Kto chce podziwiać lub zbierać określone gatunki grzybów, musi wiedzieć, ze można je tu licznie spotkać, gdyż grzyby w tych lasach tworzą jedność ze swoim otoczeniem. W okolicy najczęściej możemy znaleźć podgrzybki, prawdziwki, kurki, koźlarze, kanie, ale też bywa, że trafimy na rydze, opieńki, maślaki i inne jadalne grzyby. Tak więc: Do lasów Mości Panowie… Do lasów Urocze Panie… Kosze, Koszyki, Koszyczki. Rozpocząć czas GRZYBOBRANIE!!!